Poboljšanje ekološke učinkovitosti kaveznog uzgoja morskih riba
PROGRAM:
HRZZ Istraživački projekti IP-2022-10
NAZIV PROJEKTA:
Poboljšanje ekološke učinkovitosti kaveznog uzgoja morskih riba – EpoMariNet (IP-2022-10-7232)
ukupni budžet:
142,900.00 €
AKRONIM:
EpoMariNet
TRAJANJE PROJEKTA:
29.12.2023. – 28.12.2027.
Projekt EpoMariNet usmjeren je prema prepoznavanju i smanjenje negativnih utjecaja marikulture na okoliš, te predstavlja nadogradnju istraživanja prethodnog HRZZ projekta AquaPop.
Projekt uključuje tri međusobno povezana, ali samostalna interdisciplinarna istraživačka paketa s ciljem izgradnje najsuvremenijeg znanja koje može značajno doprinijeti održivoj akvakulturi.
Fokus je na istraživanju:
(1) bioloških i geokemijskih procesa u staništima izloženim organskom unosu s uzgajališta tuna te procjenom biotičkih indeksa i ekoloških pokazatelja za unaprjeđenje alata za praćenje stanja okoliša povezanih s uzgojem tuna,
(2) reproduktivne performanse i kapacitet proizvodnje jaja uzgojne tune u kavezima i utjecaj obnove stokova iz jadranskih uzgajališta,
(3) te razvoj algoritma za otkrivanje podrijetla ribe (divlje naspram uzgojne) iz digitalnih fotografija korištenjem računalnog vida i polu-nadzornog učenja kako bi se osigurala sljedivost zbjegova u lancu opskrbe i kontrola gospodarskih prijevara.
Stoga projekt predviđa i (i) temeljna istraživanja koja vode do novih znanja i podataka od znanstvenog interesa i (ii) primijenjena istraživanja usmjerena na poboljšanje ekološke učinkovitosti industrije akvakulture u EU.
Međunarodni i multidisciplinarni istraživački tim uključuje 15 sudionika iz 4 institucije: Institut za oceanografiju i ribarstvo – voditelj, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva, Sveučilište u Bologni Italija i Sveučilište Texas Tech SAD koji će surađivati pri izvedbi predloženog plana rada projekta. U projektni tim Instituta za oceanografiju i ribarstvo uključeni su znanstvenici iz tri laboratorija: Laboratorij za akvakulturu, Laboratorij za kemijsku oceanografiju i sedimentologiju, Laboratorij za ribarstvenu biologiju.
Voditeljica projekta
Projektni partneri
NOSITELJ PROJEKTA
Institut za oceanografiju i ribarstvo, voditeljica dr.sc. Tanja Šegvić Bubić
PROJEKTNI suradnik
Fakultet elektrotehnike i računarstva, prof.dr.sc. Siniša Šegvić
PROJEKTNI suradnik
Alma Mater Studiorum – University of Bologna, asst. prof.dr.sc. Barbara Mikac
Projektni suradnik
Texas Tech University, Department of Geosciences
Novosti
EpoMariNet predstavljen na Europskoj noći istraživača
Ciljevi i aktivnosti projekta predstavljeni su na Europskoj noći istraživača 27. rujna 2024. godine u Splitu. Ovu manifestaciju posjetilo je oko 8000 posjetitelja. Ovakve manifestacije iznimne su bitne za popularizaciju znanosti i približavanju znanstvenih istraživanje široj publici.
Uzorkovanje i molekularna identifikacija tuna: od ihtioplanktona do roditeljskih odnosa (WP2)
Krajem svibnja 2024., kada se tune u prirodi počinju okupljati radi mrijesta, započeli smo uzorkovanje ihtioplanktona oko uzgajališta tuna koristeći planktonsku mrežu. Budući da se mrijest tuna odvija pred svitanjem dana, u ranu zoru, uzorkovanje smo prilagodili tim uvjetima kako bismo osigurali kvalitetne uzorke. Svaki uzorak je pregledan u laboratoriju pod lupom, a jaja koja su morfološki nalikovala jajima tuna barkodirana su korištenjem COI regije. Redovito uzorkovanje jaja provodili smo do kraja srpnja, tijekom čega smo uspješno molekularno identificirali više od stotinu jaja tuna. Kako bismo istražili potencijalne roditeljske odnose, planiramo uzorkovati moguće roditelje iz kaveza tijekom sezone izlova u prosincu. Molekularnim pristupom, putem testa roditeljstva, analizirat ćemo genetsku povezanost između potomaka i njihovih mogućih roditelja.
Prva prezentacija rezultata projekta EpoMariNet
U sklopu I. znanstveno-stručnog skupa s međunarodnim sudjelovanjem posvećenog marikulturi u Jadranskom moru – Adriatic Mariculture, održanog u Zadru 8. travnja 2024., viši asistent dr. sc. Igor Talijančić održao je pozvano predavanje pod naslovom Primjena umjetne inteligencije u akvakulturi. U predavanju su predstavljeni prvi rezultati trećeg radnog paketa projekta EpoMariNet, koji se provodi u suradnji s istraživačkim timom Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Naglasak je stavljen na razvoj algoritma za otkrivanje podrijetla ribe (divlje naspram uzgojne) analizom digitalnih fotografija korištenjem računalnog vida i polu-nadziranog učenja. Cilj istraživanja je osiguranje sljedivosti zbjegova u lancu opskrbe i učinkovita kontrola gospodarskih prijevara.
Reproduktivne performanse uzgojne i divlje tune: Početak istraživanja
U sklopu drugog radnog paketa projekta, istraživački tim je krajem travnja 2025. započeo uzorkovanje gonada tuna iz uzgoja i iz divljine. Osim gonadosomatskog indeksa, istraživanje će obuhvatiti i određivanje fekunditeta ženki kako bi se procijenile reproduktivne performanse tuna u uzgojnim kavezima istočnog Jadrana. Iako smo u prethodnom projektu AquaPop utvrdili da uzgajališta tuna pružaju utočište i djeluju kao vrlo atraktivno stanište koje povećava produktivnost priobalnih ribljih zajednica, te kao takva mogu poslužiti kao funkcionalna morska zaštićena područja kada nema ribolova na području koje je pod koncesijom uzgajališta, istraživački tim je primijetio i spontani mrijest tuna u kavezima.
EpoMariNet projekt predstavljen konzorciju CLIMAREST projekta
Tijekom sastanka konzorcija CLIMAREST projekta, održanog u Brestu od 15. do 17. travnja 2024. godine, prezentirani su glavni ciljevi i aktivnosti EpoMariNet projekta. CLIMAREST se fokusira na klimatsku otpornost i obnavljanje ekosustava, okupljajući partnere iz različitih zemalja kako bi zajednički radili na održivim rješenjima.
EpoMariNet projekt predstavljen na GFSM radionici Restorative Aquaculture Initiatives in the Mediterranean Sea
Bilo je zadovoljstvo sudjelovati na Radionici o inicijativama za regenerativnu akvakulturu u Sredozemnom moru, koju je organizirala Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja (GFCM) u Rimu 25. ožujka 2024. godine, gdje je voditeljica projekta Tanja Šegvić Bubić imala priliku predstaviti projekte AquaPop i EpoMarNet.
Započeo je projekt EpoMariNet
Projekt EpoMariNet započeo je s provedbom. Na ovoj stranici moći ćete pratiti novosti vezane za projekt.