Projekt

Izgradnja zajedničkog sustava praćenja neautohtonih vrsta kroz projekt ALIENA

15.06.2024.

Dana 1. ožujka 2024. godine započeo je projekt ALIENA unutar programa Interreg Italija Hrvatska s ciljem izgradnje zajedničkog sustava praćenja neautohtonih vrsta (engl. Non-indigenous species – NIS) radi poboljšanja zaštite bioraznolikosti. Projektom će se identificirati ciljane neautohtone vrste koje bi mogle predstavljati prijetnju za morski ekosustav i utjecati na socio-ekonomske aktivnosti u morskom okolišu.

Sredinom svibnja 2024. godine u Bariju (Italija) održan je inicijalni sastanak i bilateralni sastanci svih partnera na kojima su postavljeni ciljevi, metodologija, plan rada i aktivnosti projekta. Projekt, službenog naziva „ALIgning Efforts to control Non-indigenous species in the Adriatic Sea“, trajat će 30 mjeseci, tijekom kojih će se istraživati moguća rješenja za borbu protiv NIS-a.

Sedam partnera i tri pridružena partnera iz Hrvatske i Italije, uključujući Institut za oceanografiju i ribarstvo, zajednički će raditi na pregledu neautohtonih vrsta i uzroka njihove pojave u Jadranskom moru. Cilj je poboljšati zajedničke protokole za otkrivanje, praćenje i upravljanje neautohtonim vrstama te osigurati i prenijeti znanje javnosti. Praćenje i modeliranje pomoći će u razvoju rješenja za rano upozoravanje na NIS, što je korisno za upravljanje morskim područjima. Završetak projekta predviđen je za 31. kolovoza 2026. godine.

Novosti

Istraživački rad
|
18 lipnja, 2024
Uspješno završena TREC ekspedicija na svom hrvatskom dijelu puta
Projekt
|
15 lipnja, 2024
FishNoWaste – razvijanje zajedničkih politika i preporuka za upravljanje otpadom u ribarskim lukama
Događaji
|
28 svibnja, 2024
Prva europska znanstvena ekspedicija proučavanja utjecaja čovjeka na priobalna područja stiže u Split
Projekt
|
17 svibnja, 2024
Električni motori za ribolov u Jadranskom moru: početak europskog 3EFISHING projekta