PROGRAM:

INTERREG Italija Hrvatska

NAZIV PROJEKTA:

ALIgning Efforts to control Non-indigenous species in the Adriatic Sea

AKRONIM:

ALIENA

TRAJANJE PROJEKTA:

01/03/2024 – 31/08/2026

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA:

2.624.458,00 €

Projekt ALIENA
Usklađivanje napora za kontrolu stranih vrsta u Jadranu

Projekt ALIENA (engl. ALIgning Efforts to control Non-indigenous species in the Adriatic Sea – ALIENA) prepoznaje značajan ekološki i gospodarski utjecaj stranih vrsta, kao što su modifikacija staništa i gubitak bioraznolikosti, osobito u Jadranskom moru koje je područje pod pritiscima pomorskog prometa, turizma i ribarstva.

Intenziviranje ovih aktivnosti povećava rizik od unosa stranih vrsta. Projekt ima za cilj uspostaviti zajednički sustav praćenja radi zaštite bioraznolikosti i ublažavanja socio-ekonomskih utjecaja. Identifikacijom ciljanih stranih vrsta, provođenjem zajedničkih aktivnosti praćenja i modeliranja te razvojem rješenja za rano upozoravanje, projekt nastoji poboljšati upravljanje morskim područjem, zaštitu biološke raznolikosti i javno zdravlje.

Također ima za cilj poboljšati zajedničke protokole za otkrivanje stranih vrsta, njihovo praćenje i upravljanje uz povećanje svijesti različitih dionika. Usvajanjem prekograničnog pristupa za upravljanje koje uključuje razmjenu podataka i usklađene postupke praćenja, rezultati projekta će proširiti znanja i poboljšati učinkovitost javnih politika, osobito za vrste koje još nisu praćene u nekim područjima

Projektni partneri

projektni PARTNER

Regione Puglia
(Italija)

PROJEKTNI PARTNER

ARPA Puglia
(Italija)

PROJEKTNI PARTNER

CMCC
(Italija)

PROJEKTNI PARTNER

ARPA FVG
(Italija)

PROJEKTNI PARTNER

Bluefarm s.r.l.
(Italija)

PROJEKTNI PARTNER

Projektni partner

Kontakt osobe:

Događaji
|
16 travnja, 2025
Održan treći sastanak projektnih partnera ALIENA projekta
Događaji
|
08 travnja, 2025
Organiziran skup “Non-indigenous species in the Adriatic Sea – past, present and future”
Događaji
|
12 ožujka, 2025
Mladi istraživači Instituta održali su radionicu “Kemija i more” u osnovnim školama
Novosti

Treći sastanak projekta ALIENA

Treći sastanak projekta ALIENA financiranog od Interreg Italy-Croatia Programme održan je 2. i 3. travnja 2025. u Splitu (Hrvatska), a domaćin je bio naš Institut. Partneri iz Italije i Hrvatske okupili su se kako bi pregledali dosadašnji obavljen posao i isplanirali sljedeće korake u projektu.

Javni događaj u organizaciji projekta Aliena (IOR partner)

U srijedu, 2.4.2025., održan je javni događaj pod nazivom: Non indigenous species in the Adriatic Sea – past, present and future (past introductions, present state, future management perspectives) u Splitu, u organizaciji našeg Instituta pod vodstvom dr.sc. Slavice Matijević.

Posjet osnovnim školama u Trilj, Tučepe i Split

Od 5. do 7. ožujka 2025. mladi istraživači Instituta održali su radionicu “Kemija i more” u osnovnim školama u Trilju, Tučepima i Splitu, koja je učenike sedmih i osmih razreda uključila u interaktivno putovanje kako bi razumjeli utjecaj stranih i invazivnih vrsta na Jadransko more.

Izrađena baza podataka stranih vrsta kroz projekt ALIENA

Kroz projekt ALIENA izrađena je detaljna baza podataka o stranim vrstama u Jadranskom moru. Baza uključuje evidenciju s pilot područja uključenih u projekt te podatke o invazivnosti vrsta, datumima i lokacijama prvih zapisa te njihovim primarnim putevima unosa.

16. međunarodni ribarski sajam – Crofish (22.11.-24.11.2024.)

Institut za oceanografiju i ribarstvo i ove godine izlagao je na međunarodnom sajmu ribarstva, Crofish, koji se 16. godinu zaredom održavao u Poreču. Tijekom tri dana održavanja sajma posjetitelji su se mogli upoznati s radom Instituta, predstavljajući projekte između ostalog i projekt ALIENA gdje su se posjetitelji upoznali s potencijalnim problemima stranih vrsta u Jadranu.

Posjet osnovne škole iz Kaštel Sućurca

Dana 14. studenog, institut su posjetili učenici četvrtog razreda osnovne škole iz Kaštel Sućurca, gdje im se interaktivan način približila znanost. Između ostalog, upoznali su se i sa zadacima projekta ALIENA kroz mini pokuse, gdje im se približila problematika stranih vrsta u Jadranskom moru i zašto je važno pratiti ih.

Projekt ALIENA predstavljen na konferenciji AdriBioPro

U sklopu međunarodne konferencije AdriBioPro koja je održana od 1 do 4 listopada 2024. u Kotoru, prezentiran je rad i istraživanja u sklopu projekta ALIENA. Posjetitelji su se mogli upoznati s značajnim ekološkim i gospodarskim utjecajem stranih vrsta što je temelj projekat ALIENA.

_

Projekt ALIENA na Europskoj noći istraživača

Zadnjeg petka u rujnu, u sklopu Europske noći istraživača 2024., posjetiteljima su prezentirana istraživanja koja se provode u okviru projekta ALIENA. Na splitske Prokurative, znanost je privukla oko 8000 posjetitelja, gdje je Insititut, između ostalog, prezentirao svoj rad. Posjetitelji su svoje oduševljenje potvrdili i izborom našeg štanda kao najboljeg.

Drugi sastanak projekta ALIENA

Drugi sastanak projekta ALIENA financiranog od Interreg Italy-Croatia Programme održan je 24. i 25. rujna 2024. u Palmanovi u Italiji, a domaćin mu je bila ARPA FVG. Partneri iz Italije i Hrvatske okupili su se kako bi podijelili ideje i isplanirali sljedeće korake za naš projekt ALIENA.

Izgradnja zajedničkog sustava praćenja neautohtonih vrsta kroz projekt ALIENA

Sredinom svibnja 2024. godine u Bariju (Italija) održan je inicijalni sastanak i bilateralni sastanci svih partnera na kojima su postavljeni ciljevi, metodologija, plan rada i aktivnosti projekta. Projekt, službenog naziva „ALIgning Efforts to control Non-indigenous species in the Adriatic Sea“, trajat će 30 mjeseci, tijekom kojih će se istraživati moguća rješenja za borbu protiv NIS-a.