Događaji

Uspješno je provedena Europska noć istraživača 2024.

29.09.2024.

Uspješno je provedena Europska noć istraživača 2024. u Rijeci, Puli, Zadru, Splitu i Dubrovniku, s rekordnim brojem od preko 20.000 posjetitelja, nastavnika, profesora i znanstvenika te roditelja koji su došli sa svojom djecom istražiti svijet znanosti. Popularne gradske lokacije su tako bile pretvorene u velike laboratorije i učionice u kojima su svi posjetitelji mogli naučiti nešto o najnovijim znanstvenim otkrićima na zabavan i interaktivan način.

Tom prilikom naši su istraživači pripremili više od 140 zanimljivih aktivnosti, među kojima su eksperimenti, radionice, igre, kvizovi, predavanja i natjecanja prilagođeni svim generacijama. Od morskih dubina, preko mediteranskih kultura, fizikalnih pojava, ljudskog zdravlja pa sve do tajni svemira – istraživale su se različite teme. Posjetitelji su imali priliku sami eksperimentirati, postavljati pitanja istraživačima i naučiti više o praktičnim primjenama i utjecaju znanosti na naš svakodnevni život. Program je dodatno obogaćen predstavljanjem brojnih EU projekata u kojima sudjeluju istraživači, a zabave nije nedostajalo.

Instituta za oceanografiju i ribarstvo sudjelovao je i ove godine uz partnere, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša i Istraživači gotovo svih sastavnica Sveučilišta u Splitu. Svi skupa su pripremili 30 zanimljivih postaja u gradu Splitu, u kojima je sudjelovalo oko 8000 posjetitelja. Posebno nas je razveselio dolazak preko 200 učenika iz rubnih gradskih škola, koji je osiguran uz potporu Grada Splita, što je otvaranje manifestacije učinilo još veselijim. Uz predstavnike Grada i Županije, događanje je posjetila ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU, mr. sc. Antonija Gladović i državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, prof. dr. sc. Nikola Mrvac.
Posjetitelji su mogli sudjelovati u brojnim eksperimentima vezanim za biologiju, kemiju, oceanografiju i meteorologiju.

Ovim putem posebno bi voljeli zahvaliti svima koji su glasovanjem odlučili da je štand našeg Instituta pobijedio u odabiru najboljeg štanda.

Institut za oceanografiju i ribarstvo pripremio je igru u kojoj pobjeđuje onaj čije odluke najviše čuvaju Jadransko more. Kroz aktivnost “Tajanstveni svijet Jadrana” saznali smo što sve živi u kapljici vode, što jedu ribe, a djeca su čak i lovila ribu na štandu!
U Francuskoj alijansi održano je šest inspirativnih predavanja međe kojima su gostovali i naši znanstvenici prof. dr. sc. Jakov Dulčić sa temom „Tko će prije do Sjevernog Jadrana – Vatrenjača, Srebrenoprugasta četverozupka ili neki drugi morski stanovnik“ i prof dr. sc. Mladen Šolić na temu “Suradnja-tajna uspješnosti prirode”.

Europska noć istraživača glavna je aktivnost projekta Reconnecting science with the blue society – Blue-connect 2.0, koji za cilj ima predstaviti najnovija znanstvena otkrića na razumljiv i zabavan način, približiti istraživački rad javnosti i pokazati utjecaj znanosti na naš svakodnevni život.
Vidimo se i dogodine, a do tada vas čeka puno zanimljivih aktivnosti u okviru Blue-connect 2.0 projekta!

Projekt Reconnecting Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0 financiran je sredstvima Europske unije u okviru HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01 poziva.

Novosti

Događaji
|
21 prosinca, 2024
Udruga LOOP posjetila Institut prije natjecanja iz robotike
Događaji
|
12 prosinca, 2024
Znanstvenice instituta na konferenciji „Oblikovanje budućnosti održive akvakulture u Sredozemlju i Crnom moru”
Događaji
|
26 studenoga, 2024
Održan dvodnevni simpozij za članove znanstvenog savjeta
Događaji
|
25 studenoga, 2024
Djelatnici instituta na 16. međunarodnom ribarskom sajmu – Crofish