PROGRAM:

Interreg IPA ADRION 2021.-2027.

NAZIV PROJEKTA:

Stvaranje otpornih područja za razvoj životnih ciklusa i usluga ekosustava

ukupni budžet:

1.716.167,85 €

AKRONIM:

CRADLES

TRAJANJE PROJEKTA:

36 mjeseci (1.5.2024 – 30.4.2027)

Projekt CRADLES (Creating Resilient Areas to Develop Lifecycles and Ecosystem Services) je projekt suradnje u okviru programa EU IPA ADRION koji se fokusira na holistički pristup obnovi i očuvanju rastilišta u jadransko-jonskoj regiji. Ta su područja kritična za opstanak brojnih vodenih organizama (i kralješnjaka i beskralješnjaka) i cjelokupno zdravlje ekosustava, ali su ugrožena raznim antropogenim i okolišnim utjecajima. Projekt ima za cilj odgovoriti na te izazove kroz sveobuhvatan, transnacionalni pristup koji uključuje partnere iz sedam zemalja u regiji.

Zajednički izazov s kojim se projekt bavi je obnova esencijalnih staništa poput rastilišta u jadransko-
jonskoj regiji koja su ozbiljno degradirana kombinacijom prirodnih i antropogenih pritisaka kao što su onečišćenje, degradacija staništa i klimatske promjene. Ovi su pritisci zajednički svim zemljama u regiji, što ga čini zajedničkim izazovom koji zahtijeva koordinirani odgovor više zemalja.

Opći cilj projekta je poboljšati očuvanje prirode, bioraznolikosti i rastilišta u priobalnim i slatkovodnim močvarama jadranske i jonske regije integriranim upravljanjem i obnovom staništa, na znanstvenoj osnovi uzimajući u obzir i tradicionalna načela upravljanja koja su omogućila da se ova područja stoljećima održe kao žarišta vrijedne bioraznolikosti. Očekivana promjena je poboljšanje ekoloških procesa u tim područjima što će koristiti i vrstama koje ovise o njima i ljudskim zajednicama koje se oslanjaju na usluge ekosustava koje oni pružaju. “Nuspojave” obnove rastilišta također uključuju potencijalno poboljšanje sekvestracije ugljika povezano s različitim usvojenim strategijama upravljanja.

Glavni ishodi projekta su sveobuhvatna strategija obnove i očuvanja područja rastilišta, niz pilot
studija kojima će se testirati učinkovitost predloženih aktivnosti obnove i niz inicijativa za izgradnju
kapaciteta i prijenos znanja. Korisnici ovih rezultata su lokalne zajednice, nevladine organizacije za
zaštitu okoliša, vladine agencije, akademske institucije i poduzeća u jadransko-jonskoj regiji.

Ono što je novo i originalno u vezi s projektom je njegov sveobuhvatan, transnacionalni pristup
obnovi i očuvanju rastilišta. Transnacionalni pristup je u ovoj problematici nužan jer se izazovi s
kojima se suočavaju esencijalna staništa ne ograničavaju na nacionalne granice. Pritisci i vrste koje o
njima ovise zajednički su svim zemljama jadransko-jonske regije. Iako je bilo prethodnih pokušaja da se riješi ovo pitanje, oni su često bili fragmentirani i ograničenog opsega. Ovaj suradnički pristup, u kombinaciji s inovativnim metodama i alatima koji se koriste u projektu, čini ga pionirskom inicijativom u području očuvanja rastilišta. Projekt se također ističe holističkim pristupom razumijevanju utjecaja i interakcija između svih vrsta antropogenih aktivnosti, njihovih izravnih i neizravnih učinaka te predviđanja njihovih posljedica na ulogu obalnih i slatkovodnih močvarnih staništa kao područja za razmnožavanje.

Konačno, kroz razvoj strategije očuvanja i obnove, naša misija nije samo zaštititi specifične vrste i staništa, već i funkcije ekosustava koji su važni za pružanje usluga ekosustava i društvenih, kulturnih i gospodarskih dobrobiti društvu u Jadransko-jonska regija.

IOR je vodeći partner projekta CRADLES i ujedno voditelj radnog paketa WP2 s vrlo složenim sudjelovanjem u svim ostalim radnim paketima zbog svoje vodeće uloge, posebice u upravljanju projektom i komuniciranju rezultata sa svim zainteresiranima.

Projektni partneri

Projektni partner:

Friuli Venezia Giulia Autonomous Region (FVG Region)

Projektni partner:

Association for Protection of Aquatic Wildlife of Albania (APAWA)