Plitka obalna staništa ključna su za mnoge vrste morskih riba, no ljudske aktivnosti poput gradnje i nasipavanja plaža uništavaju mjesta gdje se ribe razmnožavaju i rastu.
Naša prijašnja istraživanja otkrila su da promjene ribljih zajednica duž jadranske obale mogu biti povezane s obalnom gradnjom, ali važnost prirodnih plaža i efekti dohrane još uvijek nisu dovoljno istraženi. Stoga uskoro započinjemo terenska istraživanja kako bismo procijenili utjecaj ljudskih aktivnosti na riblje zajednice Jadranskog mora.
Kroz projekt “Povezivanje ekološke uloge rastilišta i trofičkih obrazaca s dinamikom ribljih populacija i raznolikosti – LinkFish”, kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost – Croatian Science Foundation, pod vodstvom dr. sc. Sanje Matić Skoko iz Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov, znanstvenici će proučavati riblji svijet na prirodnim i umjetno izmijenjenim plažama Kvarnera i srednje Dalmacije.
Ovo istraživanje pružit će nam ključne informacije koje će odgovoriti na pitanje kako su ljudske aktivnosti promijenile sastav i strukturu obalnih ribljih zajednica na hrvatskoj obali.
Uzorkovanje će se obavljati krajem proljeća, prije početka turističke sezone, kada ekološki uvjeti omogućuju veliku vjerojatnost prisutnosti mladih riba. Znanstvenici će procjenjivati riblje populacije ronjenjem, mrežama za istraživanje ličinki i metodom kvadrata uz korištenje anestetika kako bi ispitali sastav sitnih kriptobentoskih vrsta riba koje se skrivaju u procjepima i ispod stijena.