Projekt FishNoWaste
PROGRAM:
INTERREG (Interreg VI-A) Italija – Hrvatska
NAZIV PROJEKTA:
Gospodarenje otpadom u ribarskim lukama Jadranskog mora za promicanje održivog ribarstva
AKRONIM:
FishNoWaste
TRAJANJE PROJEKTA:
01/02/2024 – 31/07/2026
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA:
2.407.914,74 €
ukupna sredstva erdf-a:
1.926.331,79 €
Gospodarenje otpadom u ribarskim lukama Jadranskog mora za promicanje održivog ribarstva
Morski otpad (ML) prepoznat je kao globalni problem koji ugrožava obalne i morske ekosustave diljem svijeta. Ribarstvo predstavlja značajan izvor morskog otpada, ispuštajući različite oblike otpadaka direktno ili indirektno u more. Međutim, ribarstvo također može biti ključan sektor u smanjenju količina otpada, kako kroz svoje redovite aktivnosti, tako i kroz posebno usmjerene inicijative poput ‘Fishing for litter’. Jadransko more, zbog svoje djelomično zatvorene prirode, socio-ekonomske važnosti ribarstva i obilja ribarskih luka duž svojih obala, posebno je ranjivo na morski otpad i zbog toga se smatra njegovim žarištem. Ključna je stoga koordinirana, sinergijska strategija koja obuhvaća obje jadranske obale i uključuje ribarski sektor s ciljem smanjenja stvaranja i ispuštanja otpada te olakšanog prikupljanja i odlaganja otpada. Sve to u svrhu očuvanja morske sredine i njezine biološke raznolikosti, koja je pod višestrukim pritiscima uslijed brojnih ljudskih aktivnosti i klimatskih promjena.
Projekt FishNoWaste ima za cilj unaprijediti protokole za smanjenje otpada (s posebnim naglaskom na plastiku), prikupljanje i upravljanje otpadom, uključujući ponovnu upotrebu i reciklažu, u jadranskim ribarskim lukama kroz razvoj i implementaciju dobrih praksi te inovativnih tehnika i materijala, uz aktivno sudjelovanje ključnih dionika povezanih s ribarstvom, uključujući same ribare. Projekt će povezati istraživačke institucije, udruge ribara, ribarnice i lučke uprave, općine te nevladine organizacije za znanstvenu komunikaciju iz Italije i Hrvatske s posebnim ciljevima: sveobuhvatnog praćenja krhotina uhvaćenih tijekom ribolovnih aktivnosti i stvorenih u ribarskim lukama, zamjene plastike na ribarskim plovilima i u lukama ekološki prihvatljivim i višekratnim materijalima, implementacije novog, kružnog modela upravljanja otpadom, provođenja opsežne komunikacijske i promidžbene kampanje o važnosti pravilnog upravljanja otpadom te pružanja strateških savjeta o upravljanju i politici u vezi s tim pitanjima. Mreža partnera i dionika ovog projekta predstavljat će temelj za učinkovitu strategiju na razini cijelog Jadranskog bazena za smanjenje morskog otpada.
Specifični ciljevi projekta:
• proučiti trenutno stanje i probleme, te definirati učinkovite modele upravljanja otpadom u ribarskim lukama
• dizajnirati, testirati i razviti zajedničke modele upravljanja otpadom te provedbu na pilot lokacijama
• edukacija i podizanje svijesti o upravljanju otpadom, smanjenju, ponovnoj upotrebi i reciklaži
• razviti zajedničku strategiju uključivanjem lokalnih i nacionalnih vlasti za zajedničko osmišljavanje sinergijskih politika upravljanja otpadom temeljenih na kružnom gospodarstvu te izraditi preporuke za upravljanje kako bi se ograničila upotreba plastike i smanjila proizvodnja otpada u ribarskim lukama i povezanim aktivnostima, te promoviralo inicijativu „Fishing for litter“
Očekivani rezultati projekta:
• definiranje učinkovitog i održivog modela upravljanja otpadom u ribarskim lukama
• pilot aktivnosti osmišljene i provedene u četiri ciljane ribarske luke
• rješenja primijenjena u ciljanih lukama
• zajednički program obuke
• javna događanja
• razvoj zajedničke strategije za ograničavanje proizvodnje otpada i korištenja plastike u ribolovnim aktivnostima te promicanje aktivnosti „Fishing for litter“
Projektni partneri
VODEĆI partner
University of Padua, Department of Biology
Projektni partner
M.A.R.E. Cooperative Company with Limited Liability
Projektni partner
Territorial Services Company S.p.A.
Projektni partner
Workers of the Sea Cooperative Company with Limited Liability
Projektni partner
Institut za oceanografiju i ribarstvo
Šetalište I. Meštrovića 63, 21000 Split
www.izor.hr
Projektni partner
Public Institution RERA SD for coordination and development of Split Dalmatia County
Projektni partner
Association for Nature, Environment and Sustainable Development Sunce
Projektni partner
Port Authority of Split