Dana 17. rujna 2024. godine u prostorijama Općine Tribunj održan je Okrugli stol na temu sveobuhvatnog zbrinjavanja i prikupljanja otpada u ribarskim lukama te provedbe planiranih aktivnosti na projektu FishNoWaste u Hrvatskoj. Ključni dionici u sustavu gospodarenja otpadom sudjelovali su na sastanku: Općina Tribunj, Ministarstvo poljoprivrede – Služba za savjetodavnu podršku u ribarstvu, Mjesno poduzeće Tribunj, Ribarska zadruga Adria, Upravni odjel za zaštitu okoliša, prostorno planiranje, graditeljstvo i komunalne poslove Šibensko-kninske županije,, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije i predstavnici ribara. Sastanak su moderirali predstavnici Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Pero Tutman I Dubravka Bojanić Varezić.
Naglašena je važnost prijašnjih projekata DeFishGear i ML-REPAIR, zahvaljujući kojima se kontinuirano radi na rješavanju složenog problema zbrinjavanja otpada u ribarskim lukama. Uspostavljen je sustav praćenja koji se provodi već dugi niz godina, definirani su ključni problemi i specifična područja, a svi se slažu u jednoj stvari – potrebno je krenuti u smjeru uspostave održivog modela cjelokupnog gospodarenja otpadom. Problem predstavlja zbrinjavanje pasivno ulovljenog otpada, s obzirom da ribari u tom slučaju snose troškove zbrinjavanja kao onečišćivači ili vlasnici prikupljenog otpada, a oni su ustvari posrednici koji, prikupljajući otpad, izravno koriste zajednici i okolišu. Pasivno ulovljeni otpad pod jurisdikcijom je Ministarstva mora i infrastrukture i kao takav predstavlja kategoriju brodskog otpada koji se, po dolasku na kopno, zbrinjava u prihvatnim objektima u lukama (koje je koncesionar dužan osigurati). Pri predaji pasivno ulovljenog otpada komunalnoj tvrtki, potrebno je ispuniti prateći list nakon čega komunalna tvrtka dostavlja godišnji izvještaj o sastavu i količini prikupljenog otpada. S druge pak strane, gospodarenje otpadom, pa tako I morskim otpadom, odgovornost je Ministarstva za okoliš i zelenu tranziciju.
Zaključno, podjela odgovornosti u rješavanju ovog problema smatra se ključnom. Osim toga, nedovoljno poznavanje zakonodavstva, ilegalno odlaganje otpada od strane pojedinaca unutar zajednice, kao i neučinkovitost i kašnjenje Ministarstva u rješavanju ovakvih problema, predstavljaju najveće prepreke.