U Brižinama i Tribunju održane su radionice 22. i 28. siječnja 2025. godine, na kojima su ribari i drugi dionici raspravljali o izazovima u zaštiti okoliša i smanjenju morskog otpada. Tijekom tih sastanaka, ribari su istaknuli ključne probleme s kojima se suočavaju, osobito u vezi s odlaganjem pasivno ulovljenog otpada. Ribari su upozorili da sustav prikupljanja i zbrinjavanja pasivno ulovljenog otpada često ne funkcionira kako bi trebao te da iako postoje zakonske obveze, na terenu nedostaje adekvatnih rješenja. U nekim su slučajevima ribari primorani nekoliko dana voziti pasivno ulovljeni otpad jer ga nemaju gdje odložiti. Drugi problem je činjenica da ribari moraju platiti za zbrinjavanje tog otpada iako nisu odgovorni za njegov nastanak. Oni smatraju da bi im trebalo omogućiti besplatno zbrinjavanje pasivno ulovljenog otpada, jer su oni samo posrednici u njegovom transportu s mora na kopno. Također, istaknuto je da lučke uprave, koje su odgovorne za većinu iskrcajnih mjesta, moraju osigurati infrastrukturu za prihvat otpada, što u mnogim slučajevima još uvijek nije realizirano.
Ribari također upozoravaju na smanjenje broja ribara, komunalnih radnika i drugih aktera koji uklanjaju otpad, dok se istovremeno nekontrolirane aktivnosti koje doprinose njegovom stvaranju šire u velikim razmjerima. Naročito ističu porast nautičkog turizma i negativan utjecaj turističkih brodova, koji dodatno doprinose stvaranju morskog otpada. U mnogim priobalnim gradovima sustavi za gospodarenje otpadom nisu dovoljno razvijeni, što otežava pravilno odlaganje otpada. U Tribunju je situacija donekle rješena jer postoji potrebna infrastruktura, ali sličan sustav nije prisutan na drugim iskrcajnim mjestima.
Predloženo je nekoliko konkretnih rješenja kako bi se poboljšala trenutna situacija. Ključno je izgraditi odgovarajuću infrastrukturu za odlaganje specifičnih vrsta otpada, poput stiropora, starih mreža, kašeta i pasivno ulovljenog otpada. Jedan od prijedloga bio je uvođenje skladišta za stari ribolovni materijal i organiziranje njegovog odvoza od strane ovlaštenih tvrtki. Također, predložena je mogućnost prerade i prodaje prerađenog materijala kao sirovine za industriju, te unapređenje sustava za oporabu otpada nabavkom opreme kao što su uređaji za prešanje i strojevi za drobljenje.
Još je jednom naglašena važnost suradnje svih dionika, uključujući ribare, lučke uprave, lokalne vlasti i komunalna društva, ključna za dugoročno rješenje problema morskog otpada i očuvanje Jadranskog mora.
Slijedi novi ciklus radionica s ribarima, dok će ribarske luke Tribunj i Brižine poslužit kao pilot-područja gdje će se testirati inovativni pristupi održivog gospodarenja otpadom, osmišljeni kroz provedene radionice s ribarima.