Projekt

Uspješno provedene terenske aktivnosti mapiranja riječnog otpada na Neretvi!

08.07.2025.

U sklopu međunarodnog projekta TETHYS4ADRION, usmjerenog na smanjenje količine riječnog plastičnog otpada u Jadransko-jonskoj regiji, 1. i 2. srpnja 2025. godine provedene su terenske aktivnosti na rijeci Neretvi, jednoj od pet pilot-lokacija obuhvaćenih projektom.

Glavni cilj aktivnosti bio je mapirati kopnene izvore otpada te identificirati područja nakupljanja i zadržavanja otpada u rijeci i na riječnim obalama. Terensko bilježenje provedeno je kontinuirano, od ušća uzvodno do Metkovića uz jednu obalu, te nizvodno uz drugu obalu rijeke. Najčešći zabilježeni predmeti uključuju plastične boce, vrećice, ambalažu za hranu, stiropor (osobito onaj korišten za sadnju), te otpad iz urbanih i poljoprivrednih aktivnosti. Veći dio otpada zadržava se u gustim zonama šaša i trstike, što predstavlja značajnu prijetnju ekološki osjetljivim riječnim i močvarnim staništima.

Dodatna terenska istraživanja provedena su na pet odabranih lokacija, gdje se manta mrežom uzorkovala mikroplastika s površine rijeke, planktonskom mrežom mikroplastika iz vodenog stupca, a Van Veenovim grabilom mikroplastika iz sedimenta s dna rijeke. Istraživanje su proveli stručnjaci Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita – dr. sc. Pero Tutman i dr. sc. Dubravka Bojanić Varezić iz Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov, te Ante Čović-Stanić iz Laboratorija za kemijsku oceanografiju i sedimentologiju mora, uz tehničku pomoć Stipe Muslima, koji je sve dokumentirao zračnim dronom, i upravitelja brodice Navicula, Tonija Mašće.

U aktivnosti su bili uključeni i predstavnici Grada Metkovića kao projektnog partnera, Hrvatskih voda kao pridruženog partnera, te predstavnici organizacija civilnog društva s područja delte Neretve: Udruga mladih Kolektiv i Ekološko-ronilački klub Malo more. Osim terenskog bilježenja, izrađeni su i vizualni zapisi pomoću zračnog drona.

Mapiranje izvora onečišćenja, kao i područja nakupljanja i zadržavanja otpada, provodi se osim na rijeci Neretvi i na drugim pilot-područjima: rijekama Isonzo u Sloveniji i Italiji, Buna-Bojana u Albaniji i Crnoj Gori, Reno u Italiji te Alfeios u Grčkoj. Svi prikupljeni podaci bit će uneseni u zajedničku bazu podataka razvijenu u okviru projekta te će služiti kao temelj za odabir optimalnih lokacija budućeg monitoringa otpada na navedenim rijekama.

Novosti

Istraživački rad
|
22 lipnja, 2025
Napredak u istraživanju crijevne mikrobiote u jačanju otpornosti riba na bolesti
Istraživački rad
|
19 lipnja, 2025
Utjecaj hidrodinamičkih uvjeta na planktonske zajednice otvorenog Jadrana
Istraživački rad
|
12 lipnja, 2025
Razvijen model koji ima značajan potencijal za buduće sustave ranog upozoravanja na meteotsunamije
Istraživački rad
|
11 lipnja, 2025
Rast dagnji staje s rastom temperature