Događaji

Radionica “Budućnost praćenja morske bioraznolikosti u Europi”

12.11.2024.
https://joint-research-centre.ec.europa.eu/scientific-activities-z/marine-biodiversity/marine-biodiversity-monitoring_en

Znanstvenici s Instituta za oceanografiju i ribarstvo dr. sc. Olja Vidjak, dr. sc. Sanda Skejić i dr. sc. Damir Ivanković sudjelovali su na radionici: Budućnost monitoringa morske bioraznolikosti u Europi.

Cilj radionice bio je steći zajedničko razumijevanje trenutne situacije praćenja morske bioraznolikosti u Europi, s naglaskom na postojeće nedostatke i izazove u metodologijama praćenja i trenutnim putovima podataka. U prvoj online radionici sudjelovalo je više od 130 stručnjaka i dionika iz Europe i šire. Sudjelovali su u dinamičnim tehničkim raspravama i dali vrijedan doprinos poboljšanju preliminarne procjene i predložili moguća rješenja za prevladavanje nekih od trenutnih izazova u praćenju morske bioraznolikosti.

Odabrani stručnjaci i dionici pozvani su na sudjelovanje u drugoj radionici od 5. do 7. studenog 2024. u Sitgesu, Španjolska.

Cilj druge radionice je postaviti zajednički smjer za budućnost praćenja morske bioraznolikosti u Europi raspravom o preporukama i rješenjima za poboljšanje strategija praćenja i optimizaciju putova podataka za morsku bioraznolikost.

Tko je uključen?

Studija je rezultat suradnje između Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije i konzorcija institucija koje predvodi ACTeon (Francuska) te s Institutom de Ciències del Mar iz Barcelone Consejo Superior de Investigaciones Científicas (ICM-CSIC, Španjolska), estonskim Pomorski institut Sveučilišta u Tartuu (EMI-Sveučilište u Tartuu, Estonija) i Odjel za pomorske znanosti Sveučilišta u Egeju (DMS-Sveučilište u Egeju, Grčka) kao partneri. Studiju, koju je pokrenula Europska komisija, zajedno provode Zajednički istraživački centar i konzorcij, a njome upravlja Europska izvršna agencija za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA).

Glavne teme bile su:

Prikupljanje podataka o bioraznolikosti mora (monitoring morske bioraznolikosti)
Prijenos podataka o morskoj bioraznolikosti (upravljanje podacima o morskoj bioraznolikosti)
Stjecanje znanja o morskoj bioraznolikosti za potporu politikama očuvanja iste

Svojim iskustvom i znanjem radionici su pridonijeli i naši stručnjaci. Dodatno, dr. sc. Olja Vidjak bila je jedna od panelistica na temu “Istraživanje granica: Inovacija za jačanje monitoringa morske bioraznolikosti: Okrugli stol o potencijalu građanske znanosti”.

Rezultati radionice bit će predstavljeni ključnim kreatorima politika i dionicima na terenu kao preporuke i smjernice.

Dodatne informacije možete pronaći ovdje (na engleskom jeziku):

https://joint-research-centre.ec.europa.eu/scientific-activities-z/marine-biodiversity/marine-biodiversity-monitoring_en

Novosti

Ostalo
|
17 prosinca, 2024
Europski odbor za more objavio izvješće s ključnim preporukama za jačanje otpornosti obala
Događaji
|
12 prosinca, 2024
Znanstvenice instituta na konferenciji „Oblikovanje budućnosti održive akvakulture u Sredozemlju i Crnom moru”
Događaji
|
26 studenoga, 2024
Održan dvodnevni simpozij za članove znanstvenog savjeta
Događaji
|
25 studenoga, 2024
Djelatnici instituta na 16. međunarodnom ribarskom sajmu – Crofish